Onko sulla liittymäasiat kunnossa? – Matt. 25:14-30

Martti Haverisen saarna Karkussa konfirmaatiomessussa 6.8.2023
10. sunnuntai helluntaista, 2. vuosikerta
Matt. 25: 14-30

Jeesus sanoi:
”Silloin on käyvä näin: Mies oli muuttamassa pois maasta. Hän kutsui puheilleen palvelijat ja uskoi koko omaisuutensa heidän hoitoonsa. Yhdelle hän antoi viisi talenttia hopeaa, toiselle kaksi ja kolmannelle yhden, kullekin hänen kykyjensä mukaan. Sitten hän muutti maasta.
Se, joka oli saanut viisi talenttia, ryhtyi heti toimeen: hän kävi niillä kauppaa ja hankki voittoa toiset viisi talenttia. Samoin se, joka oli saanut kaksi talenttia, voitti toiset kaksi. Mutta se, joka oli saanut vain yhden talentin, kaivoi maahan kuopan ja kätki sinne isäntänsä rahan.
Pitkän ajan kuluttua isäntä palasi ja vaati palvelijoiltaan tilitykset. Se, joka oli saanut viisi talenttia, toi toiset viisi niiden lisäksi ja sanoi: ’Herra, sinä annoit minulle viisi talenttia. Kuten näet, olen hankkinut voittoa toiset viisi.’ Isäntä sanoi hänelle: ’Hyvin tehty! Olet hyvä ja luotettava palvelija. Vähässä olet ollut uskollinen, minä panen sinut paljon haltijaksi. Tule herrasi ilojuhlaan!
Myös se, joka oli saanut kaksi talenttia, tuli ja sanoi: ’Herra, sinä annoit minulle kaksi talenttia. Kuten näet, olen hankkinut voittoa toiset kaksi.’ Isäntä sanoi hänelle: ’Hyvin tehty! Olet hyvä ja luotettava palvelija. Vähässä olet ollut uskollinen, minä panen sinut paljon haltijaksi. Tule herrasi ilojuhlaan!’
Viimeksi tuli se palvelija, joka oli saanut vain yhden talentin, ja sanoi: ’Herra, minä tiesin, että sinä olet ankara mies. Sinä leikkaat sieltä, minne et ole kylvänyt, ja kokoat sieltä, minne et ole siementä viskannut. Minä pelkäsin ja kaivoin talenttisi maahan. Tässä on omasi.’ Isäntä vastasi hänelle: ’Sinä kelvoton ja laiska palvelija! Sinä tiesit, että minä leikkaan sieltä, minne en ole kylvänyt, ja kokoan sieltä, minne en ole siementä viskannut. Silloinhan sinun olisi pitänyt viedä minun rahani pankkiin, niin että olisin palatessani saanut omani takaisin korkoineen. – Ottakaa pois hänen talenttinsa ja antakaa se sille, jolla on kymmenen talenttia. Jokaiselle, jolla on, annetaan, ja hän on saava yltäkyllin, mutta jolla ei ole, siltä otetaan pois sekin mitä hänellä on. Heittäkää tuo kelvoton palvelija ulos pimeyteen. Siellä itketään ja kiristellään hampaita.’”

Johdanto

Mikä oli meidän riparillamme yllättävin kysymys? Se kuultiin tässä muodossa ainakin kerran: “Moi, onko sulla liittymäasiat kunnossa?”

Rippikoulumme iltaohjelmien toistuvana viimeisenä sketsinä oli vaihtuva televisio-ohjelma, jonka keskeytti mainoskatko. Siinä mainoksessa markkinoitiin puhelinliittymää. Tuollainen puhelinliittymän mainos yllätti muun muassa kesken huikean luontospektaakkelin, Norppa Liven, jossa ilkeät salametsästäjät kiusasivat Saimaan mursuja.

Minua jäi mietityttämään, oliko meidän rippikoululeirillämme todellakin sponsori, vai miksi isosille tupsahti leirin loppupuolella kauppakassillinen sipsejä, karkkia ja suklaata. Ei tullut riparilaisille eikä tullut vetäjille, ei.

Onko sulla liittymäasiat kunnossa?

1) Talentit

Meillä – kuulkaas – ripari päättyy tähän, ja meidät lähetetään Kristuksen seuraajina rakentamaan Jumalan valtakuntaa arjessamme. Siihen liittyy myös tuo äsken luettu raamatunkohta, jossa Jeesuksella on painavaa asiaa. Hän puhuu uskollisuudesta, jota Jumala odottaa meiltä hänen antamiensa lahjojen hoitamisessa.

Jeesuksen kertomuksessa oli kolme palvelijaa, jotka kukin saivat eri määrän hopeaa operoitavaksi. Yksi palvelijoista sai viisi talenttia hopeaa, toinen kaksi talenttia ja kolmas palvelija sai yhden talentin hopeaa.

Jos tuo talentti tarkoittaa tässä 6000:a denaaria eli 6000:n työpäivän päiväpalkkaa, niin nykyrahassa keskipalkalla laskettuna jo yksi talentti olisi noin miljoona euroa. (vuoden 2021 kokoaikaisten palkansaajien kokonaisansioiden keskiarvo oli 3 734 euroa, kuukaudessa on 21,5 työpäivää, 6000 päiväpalkkaa)

Eli se kolmaskin palvelija, joka sai vain yhden talentin, sai ison summan käyttöönsä. Mutta hän kaivoi talenttinsa maahan.

Miljoona euroa maahan kaivettuna. Olisi sille toisenlaistakin käyttöä.

Kertomuksen kolmas palvelija toimi siis samaan tapaan kuin riparilla me viimeiset pelaajat myyräpallo-ottelussa. Meillä pelko hiipi puseroon, eikä kukaan enää uskaltanut tehdä minkäänlaista aloitetta.

Tuntui kivemmalta vaihtoehdolta kaivaa kädet syvälle taskuihin ja seistä vain paikoillaan kuin ottaa riskejä juoksemalla vastustajan puolelle pelastamaan kiinni jääneitä joukkuekavereita. Sinne ne vastustajan vangitsemat ihmiset saivat jäädä.

Pelissämme oli tiukka tuomari, joka ei katsonut sellaista nahjustelua hyvällä.

Kun Jeesuksen kertomuksessa isäntä palasi, hän totesi tuon kolmannen palvelijan kelvottomaksi, ja heitätti hänet ulos pimeyteen, jossa itketään ja kiristellään hampaita – siis kadotukseen.

Jeesus palaa kerran takaisin tähän maailmaan, yllättävämmin kuin puhelinliittymän mainos, eikä se ole hilpeä loppusketsi, vaan tiukka paikka. Hän kokoaa eteensä koko maailman – elävät ja kuolleet – ja pistää meistä jokaisen tilille.

Miksi kertomuksen isäntä oli kolmannelle palvelijalle armoton?

Uskonpuhdistaja Martti Luther selittää Isossa katekismuksessa kymmenestä käskystä ensimmäistä käskyä näin, että: “Jumalaksi kutsutaan sitä, jolta tulee odottaa kaikkea hyvää ja johon on turvauduttava kaikessa hädässä. Jonkun Jumala on juuri se, mihin hän sydämen pohjasta luottaa ja uskoo.”

Kolmannen palvelijan käsitys isännästä oli ainoastaan, että tämä on ankara. Hän ei siis odottanut siltä suunnalta mitään hyvää. Hänen suhteensa isäntään ei ollut kunnossa.

Kun ajattelet Jeesusta, minkälaiset kasvot näet? Minkälainen Jumala meillä oikein on?

2) Jumalan rakkaus

Kun me vanhemmat tuomme lastamme riparille, tunteet saattavat olla pinnassa ja sydän syrjällään, että mitenköhän hän pärjää siellä. Jos nuorelta joskus kysyy, että miten menee, vastaukset eivät aina ole informaatioarvoltaan kovin runsaita. Jos vastaus on esimerkiksi “Ihan ok” tai “ok” tai “ihan”, niin yritä siinä sitten vanhempana koostaa jonkinlaista tilannearviota.

Miten lapsi alkaa pärjätä elämässä, miten hänellä menee? Nouseeko hän omille siivilleen?

Jos me ihmiset voimme kokea suurta rakkautta lapsiamme kohtaan ja välittää siitä, miten he pärjäävät, niin paljon enemmän meidän taivaallinen Isämme välittää meistä jokaisesta ja tahtoo meille vain ja ainoastaan parasta. Ei hän toivo meidän epäonnistumistamme.

Mutta kyllä, huonosti käy lopulta siinä, jos me puolestamme haluamme elää ja pärjätä ilman häntä ja kaivaa maahan sen aarteen, jonka olemme häneltä saaneet. Koska Jumala on kaiken luoja ja elämän antaja, ilman häntä ei ole mitään hyvää. Ilman Jumalaa on tiedossa vain kadotus.

Onko sulla siis liittymäasiat Jumalan kanssa kunnossa?

Kun Jeesus oli ristillä, yhteys Isän ja Pojan välillä hiljeni. Taivaallinen Isä hylkäsi Jeesuksen kärsimykseen ja kuolemaan, jotta hänen ei koskaan tarvitsisi hylätä meitä, syntisiä ihmisiä.

Jeesus kantoi ristillä sinun ja minun, koko maailman syntien rangaistuksen, jotta meillä olisi yhteys Jumalan kanssa kunnossa ja tie taivaaseen avoinna. Kristuksen veren tähden saat tänään uskoa kaikki syntisi anteeksi.

3) Liikkeelle lähteminen

Meidän riparillamme kävi rikkinäinen puhelin -leikissä niin, että jos lähtöpäässä sana olisi vaikkapa “banaanipirtelö”, niin loppupäässä viesti saattoi olla ihan mitä tahansa The Road -yhtyeeseen liittyvää. Kumma juttu.

Älä siis tyydy rikkinäisiin puhelimiin ja värittyneisiin välikäsiin, vaan kuuntele ja lue itse ahkerasti joka päivä suoraan sitä alkupäätä, elämän Sanaa (1. Joh. 1:1), Raamattua. Sen sanan kautta Jeesus lähettää ja varustaa sinut talentteinesi liikkeelle: “Menkää siis ja tehkää”. (Matt. 28:19)

Hän lähettää sinut viemään pelastuksen sanomaa eteenpäin niin kuin myyräpallossa vastustajan vangitsemille lähimmäisille. Vastaa siihen kutsuun niillä The Roadin biisin sanoilla, joita lauloimme sata lasissa päivä toisensa jälkeen: “Sinun käskystäsi, Herrani, lähden, vaikka maailman ääriin jos viet.”

Ja luota kaikessa ennen kaikkea Jumalan mahdollisuuksiin.

Riparimme erikoisimmat jalkineet oli Tapio-isosella, sellaiset kalanmuotoiset sandaalit. Jos hän kantaisi mukanaan viittä leipää, hän olisi siis kuin kävelevä raamatunkertomus.

Kauan sitten nimittäin eräs poika (Joh. 6:9) antoi vähät eväänsä, viisi leipää ja kaksi kalaa, Jeesuksen käyttöön. Ja Jeesus antoi niille paljon suuremman kasvun kuin sata prosenttia – hän ruokki niillä tuhansia ihmisiä. (Matt. 14:21)

Älä siis murehdi, jos tuntuu, että onpa sinulla vähän. Sinun kanssasi on Jeesus, jolla on kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Iloitse Herrastasi, sillä hänellä on voima tehdä myös sinun kauttasi suuria asioita sinun lähimmäisillesi.

Rukoillaan. Kiitos, rakas Jumala, että ainoa Poikasi kärsi syntiemme rangaistuksen, ja lunasti meidät vapaiksi. Kiitos, että saamme antaa elämämme sinun käyttöösi ja kantaa sitä hedelmää, jota Pyhä Henki saa meissä aikaan. Auta, että käyttäisimme aikamme viisaasti, sinua ja lähimmäistä palvellen. Jeesuksen nimessä aamen.

Jätä kommentti